Waachiwe Huru Sio Magaidi

32

Mgongano baina ya haki na batil ni suala la kitareekh tangu zama za Mitume As waliotangulia. Jambo hili daima litakuwa endelevu kwa kuwa linaelea juu ya kanuni ya kimaumbile.  Waislamu daima waliubeba Uislamu juu ya msimamo wa mgongano baina ya haki na batil bila ya kujali lawama ya mwenye kulaumu.

Ndani ya mwezi kama huu wa Shaaban, katika munasaba wa tukio la kubadilishwa kibla,  Allah Taala kaleta mgongano dhidi ya dini za Ahlul Kitaab kwa nguvu bila ya kutafuna maneno, akiwakosoa waziwazi kwamba msimamo wao wa kupinga kibla kipya cha Waislamu unasukumwa na chuki na kufuata kwao batil ilhali wanafahamu ukweli wa jambo hilo.

Leo Waislamu dunia nzima hususan walinganizi wanakabiliwa na kila aina ya vitimbwi, dhulma na njama mbalimbali kutoka kwa makafiri na wawakilishi wao, kwa sababu moja tu,  kutokana na ukweli wa uwepo wa mgongano baina  ya Uislamu (haki)  dhidi ya ukafiri (batil).

Walinganizi hao wanaendelea kushikamana na subra na istiqama licha ya kushtadi kwa mateso, dhulma, unyanyasaji na hata kufungwa jela kwa ajili ya Uislamu wakiwa na matumaini kwamba  mwisho mwema ni kwa wacha Mungu. Aidha, matendo hayo ya dhulma kutoka kwa makafiri yanaendelea kuwazidishia msimamo kwa sababu mgongano baina ya haki na batil utaendelea kuwepo amma mpaka pale Waislamu watakapoelekea kukubaliana na matakwa ya makafiri na ukafiri, jambo ambalo ni muhali, au pale makafiri watakaposilimu. Kinyume na hayo hali hiyo haiutomalizika.

Kwa upande wa walinganizi wa Uislamu kupitia Hizb ut Tahrir licha ya kujifunga na njia ya  mageuzi ya mvutano wa kifikra na kisiasa bila ya kutumia nguvu wala mabavu nao hawakusalimika na hali hii ya mgongano kiasi cha kupita katika kipindi cha hali ngumu ya dhulma, mateso, ukandamizaji, mauwaji ikiwemo kubambilikiziwa kesi za uwongo kutokana na msimamo wao kwa Uislamu.

Hapa Tanzania, wanachama watatu wa Hizb ut Tahrir, Waziri Suleiman Mkaliaganda (31) mwalimu wa sekondari aliyenyakuliwa tangu tarehe 21/10/2017 nje ya msikiti wa karibu na nyumbani kwake, eneo la Mtwara mjini,  Omar Salum Bumbo (49), fundi mwashi aliyenyakuliwa kazini, maeneo ya Tazara (Dsm)  tarehe 27/10/2017 na Ustadh Ramadhan Moshi (39), mwalimu wa dini na mfanyabiashara aliyenyakuliwa tarehe 30/10/2017 nyumbani kwake Magomeni, Dar es Salaam bado wanaendelea kushikiliwa Mtwara mjini wakiletwa mahkamani takriban kila wiki mbili bila ya kesi yao kuendeshwa. Jambolinaloodhihirisha dhulma ya waziwazi. Aidha, walinganizi hao watatu wao ni kielelezo cha walinganizi wengi nchini Tanzania na ulimwengu kwa jumla ambao kesi zao huchezwa ‘danadana’ kuwarefushia miaka ya kubakia katika mikono ya dhulma na mateso.

Wakati ndugu zetu hao watatu tunawatarajia InshaAllah kuletwa tena mahkamani siku ya Jumatatu 23/04/2018, tunawaomba  Waislamu na waadilifu katika wanadamu kupaza sauti zao juu dhidi ya dhulma zinazowakumba ndugu zetu hao na wengineo ambao wamekuwa katika makucha ya dhulma bila ya kesi zao kusikilizwa. Aidha, tunazinasihi taasisi husika kwa kuwa wameshakosa ushahidi wa kuwashikilia waachie huru mara moja ndugu zetu hao na wengine kama wao ili warejee katika maisha a kawaiadia wajumuike na familia zao.

Mwisho, tunawaomba Waislamu wote wasiwasahau katika dua zao ndugu zetu hao na wengine wote dunia nzima waliomo katika mikono ya dhulma ili wawe huru kutokana na dhulma zinzowakabi.

 

Afisi ya Habari –   Hizb ut- Tahrir Tanzania

 04 Sha’aban 1439 Hijri   | 20-04-2018 Miladi

32 Comments
  1. Christopherlee says

    I’m extremely impressed along with your writing talents and also with the layout to your weblog.

    Is this a paid subject or did you modify it yourself?
    Either way stay up the excellent high quality writing,
    it’s uncommon to see a great blog like this one today..

  2. Janessa says

    Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you
    using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at
    alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

  3. Cecil says

    Keep on writing, great job!

  4. Uiteindelijk werd Italië derde na een overwinning op Engeland, maar de teleurstelling was groot.
    De hele wedstrijd werd Duitsland onder druk gezet, maar er werd niet gescoord.

    Here is my page … onbeperkt internet buitenland vodafone

  5. Jett says

    This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
    Thanks!

  6. Candy says

    You could definitely see your enthusiasm in the work
    you write. The sector hopes for even more passionate writers like you
    who aren’t afraid to say how they believe. All the
    time follow your heart.

  7. Anastassia says

    Somebody necessarily lend a hand to make significantly posts I’d state.
    That is the very first time I frequented your website page and thus
    far? I amazed with the research you made to make this particular post amazing.
    Magnificent job!

  8. Aishia says

    No matter if some one searches for his required thing, so he/she desires to be available
    that in detail, therefore that thing is maintained
    over here.

  9. Leontyne says

    Its like you read my thoughts! You seem to understand a lot approximately this, like you wrote the book in it or something.
    I think that you just could do with some p.c. to pressure
    the message house a little bit, but other than that, that is magnificent blog.
    A great read. I will certainly be back.

  10. Demonica says

    Just desire to say your article is as surprising.
    The clarity on your submit is simply great and
    that i can think you are a professional on this subject.
    Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with
    drawing close post. Thank you 1,000,000 and please continue the enjoyable work.

  11. Darnetta says

    Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.

    When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

    I just wanted to give you a quick heads up!
    Other then that, terrific blog!

  12. Sharell says

    I absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for.

    can you offer guest writers to write content for you?
    I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you
    write with regards to here. Again, awesome website!

  13. Rodriguez says

    I don’t even know how I stopped up right here, however I thought this
    publish used to be good. I do not recognise who you’re however definitely you are going to
    a famous blogger in the event you are not already. Cheers!

  14. Shaylyn says

    Every weekend i used to go to see this website, as i
    wish for enjoyment, as this this website conations really
    pleasant funny stuff too.

  15. Asiyejulikana says

    Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you,
    However I am having issues with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it.
    Is there anybody else getting similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you
    kindly respond? Thanks!!

  16. Genie says

    This article will assist the internet users for setting up new web site or even a weblog from start to end.

  17. Dewey Philip says

    Maryland approved https://lolita.Complex.okumura-yoshihiro.love/%E5%88%A9%E7%94%A8%E8%80%85:Maryjo90H7572987 betting following the 2020 election, with in-individual sportsbooks launching in the Baltimore area in December 2021.

  18. George says

    Can you tell us more about this? I’d like
    to find out some additional information.

  19. Lakisha says

    When some one searches for his necessary thing, so he/she wants to be
    available that in detail, therefore that thing is maintained over
    here.

  20. Bev says

    Hi there, I enjoy reading all of your article post.
    I like to write a little comment to support you.

  21. Iona says

    Hi there, this weekend is good in favor of me, since this moment i am reading this great educational article here at my house.

  22. Asiyejulikana says

    Hi there, I desire to subscribe for this website to take most up-to-date updates, thus where can i do it please help.

  23. Edwardo says

    Hi there to all, because I am truly eager of reading this webpage’s post to be updated daily.
    It consists of pleasant data.

  24. Yasmin says

    Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your blog.
    Im really impressed by your site.
    Hi there, You have performed a fantastic job. I’ll certainly digg it and for
    my part suggest to my friends. I am sure they’ll be
    benefited from this website.

  25. Mirta says

    Its such as you learn my thoughts! You appear to understand a lot about this, such
    as you wrote the e book in it or something. I feel that you can do with a few % to pressure
    the message house a bit, however instead of that, that is great blog.
    An excellent read. I’ll certainly be back.

  26. Asiyejulikana says

    As the admin of this web site is working, no uncertainty very soon it will be famous, due to its feature contents.

  27. Keira Halfey says

    Blackjack is a broadly played casino game in US land-primarily based casinos.

    Here is my blog post – https://luxuriousrentz.com/slot-web-page-your-ultimate-guide-to-online-slot-games/

  28. Franklyn says

    It’s really a nice and useful piece of information. I
    am happy that you just shared this useful information with us.
    Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  29. warung makan says

    I have been browsing online more than 2 hours today,
    yet I never found any interesting article like yours.

    It’s pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

  30. Katharina says

    I like the valuable info you provide in your articles. I will
    bookmark your blog and check again here frequently.

    I’m quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here!
    Best of luck for the next!

  31. Velda says

    Hurrah, that’s what I was searching for,
    what a material! existing here at this webpage, thanks admin of this
    site.

  32. Asiyejulikana says

    I’m no longer positive the place you’re getting your info, however good topic.
    I must spend a while learning much more or figuring out more.

    Thank you for magnificent information I used to be looking for this information for my mission.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.